LT title
Visų klasių šiukšlių ir medicininių atliekų perdirbimas. Visų medicinos reikmenų ir biomedžiagų išvežimas, nukenksminimas ir saugus šalinimas. Užsakyti atliekų tvarkymo įmonės paslaugas
20.03.2023

Žmogaus gyvenimo veikla susijusi su atliekų „gamyba“. Atliekų perdirbimas yra svarbi aplinkos saugos dalis. Medicininių atliekų šalinimas pasitelkiant profesionalus yra labai aktualus, nes reikia laikytis griežtų taisyklių.

Saugus medicininių atliekų šalinimas

Šiuolaikinė sveikatos priežiūra ir farmacija rūpinasi milijonų žmonių sveikata ir gyvybe. Tuo pat metu daugėja medicininės paskirties reikmenų, skirtų perdirbti. Tvarsčiai, švirkštai, stiklo tara, plastiko pakuotės, kaukės, antbačiai, biologinės atliekos (žmogaus ar gyvūnų audinių likučiai, skysčiai), pooperacinės medžiagos, pasibaigusio galiojimo vaistai ir medikamentai – visa tai reikalauja specializuoto rūšiavimo, transportavimo ir atliekų šalinimo. Medžiagose gali būti patogeninių mikroorganizmų, toksinių elementų, t. y. jos gali tapti potencialiu epidemijų šaltiniu. Netinkamo tvarkymo pasekmės:

  • aplinkos tarša;
  • masinio užsikrėtimo arba apsinuodijimo pavojingomis medžiagomis rizika;
  • žmonių traumos, ligos;
  • gamtos ekologinės pusiausvyros pažeidimas (cheminė, radioaktyvioji grėsmė).

Todėl medicininių atliekų tvarkymą reglamentuoja teisės aktai, o saugios jų tvarkymo technologijos kuriamos pasauliniu mastu. 

Sužalojimų aštriais medicininiais reikmenimis pasekmės

Vienas pavojų, kylančių pažeidus medicinos įstaigų atliekų saugojimo ir pervežimo taisykles – susižalojimai aštriais daiktais. Šie daiktai priskiriami B klasei, nes po sąlyčio su sergančiais žmonėmis jie tampa infekcijos šaltiniais. Tai taikoma viskam, kas turėjo sąlytį su sergančio žmogaus skysčiais ar audiniais:

  • skalpeliai, operacinės instrumentai:
  • švirkštai;
  • adatos.

Aštrūs kraštai, pjaunantys paviršiai lengvai suplėšo pakuotę, todėl ant jos paviršiaus ilgai lieka patogenų. Mažiausias įpjovimas ar įbrėžimas gali tapti žmogaus užkrėtimo priežastimi. Tokio tipo medicininės atliekos tolesniam apdorojimui rūšiuojamos į hermetiškai uždarytas pakuotes su specialiais raudonais ženklais. Pakuotės laikomos specialiai įrengtose vietose, į kurias negali patekti pašaliniai asmenys.

Ligų perdavimo per medicinines atliekas rizika

Užsikrėsti galima per bet kokį daiktą, kuris buvo naudojamas medicininos veikloje. Sąlytis su sergančiu asmeniu, biologinių medžiagų su patogenine mikroflora turinys arba agresyvių cheminių elementų buvimas jo sudėtyje – visada yra pavojingas.

Net ir sunaikinus (sudeginus medicinines atliekas krosnyje), jų likučiai su gruntiniu vandeniu gali patekti į dirvožemį ar tvenkinį arba užteršti orą kenksmingomis dujomis. Todėl medicinos įstaigų atliekų tvarkymui taikomos griežtos taisyklės:

  • visų etapų dokumentų apskaita (proceso žurnalai);
  • „švarios“ ir „nešvarios“ zonos, skirtos medžiagų nukenksminimo procedūrai, sukūrimas;
  • darbuotojų, užsiimančių atliekų išvežimu, saugojimu ar naikinimu, reguliarus tikrinimas ir skiepijimas. Darbuotojų vienkartinių asmeninių apsaugos priemonių komplekto (pirštinių, kaukės, respiratoriaus, batų, prijuostės) naudojimas dirbant;

Bendradarbiavimui su medicinos įstaigomis, atliekų išvežimo įmonė turi turėti leidimą, specialią įrangą ir transportą.

Profesionalus aptarnavimas

Dėl įvairios sudėties, daugybės šalinimo taisyklių, nustatyti medicinos atliekų tvarkymo ypatumai:

  • priklausomai nuo toksiškumo laipsnio, visų rūšių medicininės ir sanitarinės veiklos atliekos skirstomos į kategorijas (A, B, C, C, D, E klasės);
  • kiekviena klasė turi savo atliekų laikymo ir šalinimo taisykles;
  • taisyklės nuolat naujinamos, nes kuriami nauji saugūs medicininių atliekų surinkimo, vežimo ir šalinimo būdai.

Veiksmai griežtai apibrėžti Latvijos Respublikos teisės aktų. Pavojingi daiktai ar medžiagos kelia grėsmę, todėl labai svarbu organizuoti kompetentingą atliekų šalinimą pasitelkiant patikimą rangovą.

Pereiti į konteinerio užsakymo puslapį?