IoT naudojimas išmaniam atliekų tvarkymui
Išmaniųjų IoT technologijų naudojimas racionaliau tvarkant atliekas gali paversti žmogaus gyvenimą idealiu švaros ir funkcionalumo deriniu bei gražia aplinka.
05.09.2022

Vikipedijoje teigiama: „Atliekų tvarkymas ar šalinimas yra visi veiksmai, naudojami sąveikai su atliekomis nuo jų susidarymo iki galutinio pašalinimo. Šiam procesui priskiriamas atliekų surinkimas, transportavimas, apdorojimas ir šalinimas kartu su jų stebėjimu bei reguliavimu. Visa tai reguliuoja teisinė bazė, susijusi su atliekų tvarkymu, taip pat ir rekomendacijas dėl jų perdirbimo.“

Atliekų tvarkymas yra sudėtingas uždavinys, reikalaujantis daugelio skirtingų departamentų ir darbuotojų bendradarbiavimo. Dauguma savivaldybių naudoja rankinius atliekų tvarkymo metodus. Tačiau šie metodai yra neveiksmingi ir reikalauja daug laiko bei pinigų. Tikrinant kiekvieną krepšelį ir skardinę, prarandama daug laiko ir pinigų.

Atliekų tvarkymo ir išmaniojo miesto plėtros sankirtoje gimsta „išmanusis atliekų tvarkymas“. Išmanieji miestai naudoja IoT technologiją, kad sukurtų efektyvią sistemą, galinčią taupyti miesto biudžetą ir saugoti aplinką.

Kas paverčia išmanųjį atliekų tvarkymą tikrai išmaniu?

Vienas pagrindinių „Smart Waste Management“ technologijų veikimo būdų yra maršrutų optimizavimas. Norėdamos sumažinti atliekų tvarkymui skiriamą laiką ir išteklius, atliekų tvarkymo įmonės pasikliauja technologijomis. Jutiklių technologija yra raktas į pažangesnių kietųjų atliekų tvarkymo sprendimų kūrimą.

„Annenberg Learner Foundation“ duomenimis, utilizacija JAV išaugo: „Kasmet Jungtinėse Valstijose susidaro apie 230 mln. tonų šiukšlių. Tai kainuoja apie 4,6 svaro vienam žmogui per dieną. Šie skaičiai kelia tam tikrų logistikos, ekonominių ir aplinkosaugos problemų. Išmanusis atliekų tvarkymas yra būtinas sprendimas.

Užpildymo lygio jutikliai, pavyzdžiui „TrashSonar“, specialiai sukurti šiukšliadėžių užpildymo lygiui nustatyti. Jie laiku „supranta“, kada reikia ištuštinti šiukšliadėžę. Tai reiškia, kad reikės mažiau transportavimo paslaugų, taip pat apskritai reikės mažiau žmogiškųjų išteklių. Tai užtikrins mažesnes kuro sąnaudas.

Kur naudojamas išmanusis atliekų tvarkymas:

  1. Gyvenamuosiuose namuose
  2. Gatvėse
  3. Komerciniuose pastatuose
  4. Studentų miesteliuose
  5. Namuose
  6. Viešose vietose
  7. Ligoninėse
  8. Oro uostuose. Dublino oro uosto darbo efektyvumas dėl išmaniųjų technologijų padidėjo daugiau nei 90 %:

Kaip veikia išmanusis atliekų tvarkymas?

  1. Išmanieji jutikliai matuoja atliekų kiekį.
  2. Konteineriai siunčia informaciją į atliekų tvarkymo sistemą apie atliekų užpildymo lygį arba paskutinį surinkimą.
  3. Pažymimi tik tam tikri konteineriai, kuriuos reikia ištuštinti.
  4. Transporto priemonės surenka tik pilnus konteinerius arba tuos, kurie turėjo būti ištuštinti anksčiau.

Ten, kur įdiegta išmanioji IoT sistema, atliekų surinkimas tapo racionalesnis, bendras transportavimo ir surinkimo kiekis sumažėjo 50 %.

Maršruto optimizavimo ir prisijungimo prie atliekų tvarkymo įmonių privalumai

  1. Nesvarbu, ar naudojatės miesto teikiamais sprendimais, ar samdote įmonę, atliekų tvarkymo paslaugos suteikia galimybę jūsų aplinkai tapti švaresne.
  2. Viena didžiausių „Smart Waste Management Solutions“ sprendžiamų problemų yra maršruto optimizavimas. Maršrutų optimizavimas susijęs ne tik su atliekų tvarkymu, bet ir su logistikos kryptimis, pavyzdžiui, krovinių gabenimu, kurie yra pagrindinė išmaniųjų technologijų taikymo aplinka.

Pagrindinės maršruto optimizavimo priežastys:

  1. Automobilių ridos mažinimas
  2. Išlaidų mažinimas (darbo jėgai / techninei priežiūrai / kurui ir kt.)
  3. Laiko taupymas – efektyvumo didinimas
  4. Ekonomiškiausių maršrutų nustatymas
  5. Greitas atsakymas klientams
  6. Mažiau laiko gaištama planuojant maršrutus ar pasirenkant vietas, kurioms nereikia aptarnavimo
  7. Vairuotojo darbo patikrinimas
  8. Transporto vėlavimo išvengimas, stebint įrangą realiu laiku

Kaip ultragarso jutikliai naudojami šiukšliadėžėse ir kaip nustatyti užpildymo lygį

Jutikliai gali būti įrengti šiukšliadėžių ar šiukšlių konteinerių viduje ir prijungti prie stebėjimo sistemos. Sistema praneša, kada šiukšliadėžė yra visiškai užpildyta, o kada beveik pilna.

Užpildymo lygio jutikliai, pavyzdžiui „TrashSonar“, yra svarbus išmanusis atliekų tvarkymo sprendimas. Šiuos šiukšliadėžės arba šiukšlių konteinerio viduje esančius jutiklius galima valdyti nuotoliniu būdu ir nustatyti, ar konkrečią šiukšliadėžę reikia įtraukti į maršrutą. Jei šiukšliadėžė pilna, ji įtraukiama į surinkimo maršrutą. Taip greitai neužsipildantys konteineriai į surinkimo maršrutą neįtraukiami.

Atliekų surinkimas naudojant IoT

Inžinieriaus Amol Disal sukurtame projekte užpildymo lygį nustatantis ultragarso jutiklis MB7139 naudojamas siekiant optimizuoti atliekų surinkimą.

IoT Tikslai:

  1. optimizuoti šiukšlių surinkimą;
  2. sumažinti kuro sąnaudas.

Kaip tai veikia:

  1. Iš jutiklio siunčiamos sonaro bangos, kurios matuoja, kiek užpildyta šiukšliadėžė ar konteineris. Jutiklis matuoja šiukšliadėžės ar konteinerio užpildymo lygį naudodamas ultragarso atstumo matavimo technologiją. 
  2. Taip pat matuojama temperatūra.
  3. Duomenys renkami ir mobiliojo ryšio tinklu siunčiami analizuoti ir rodyti interneto platformoje, kur visą informaciją gali matyti klientai.
  4. Remdamosi surinktais duomenimis, įmonės galės prognozuoti, kada tam tikri konteineriai bus užpildyti.

Išmaniojo sprendimo produktams priskiriami:

  1. Saulės baterijomis maitinami šiukšlių tankintuvai
  2. Belaidžiai užpildymo lygio jutikliai realiu laiku
  3. „SaaS“ sprendimai taip pat optimizuoja surinkėjų grafikus ir maršrutus. Jie valdo duomenų rinkimą, optimizuoja maršrutus, efektyviau naudoja transporto priemones.

Ką galima pasiekti naudojant IoT

Sukūrusi logistikos projektą – sprendimą, JAV įmonė sugebėjo pereiti nuo 840 konteinerių surinkimo 4 kartus per dieną iki 80 konteinerių surinkimo kartą per dieną. Tai padidino veiklos efektyvumą daugiau nei 90 % ir lėmė didelį lėšų taupymą. Šis sėkmingas projektas taip pat pateikė duomenis, kurie leido įmonei atpažinti piko valandas tam tikrose srityse ir, atsižvelgiant į tai, pakoreguoti personalo paskirstymą šiose vietose, taip pat padidinti šiukšlių konteinerių pajėgumus ten, kur reikia.

Tikimasi, kad nuo 2016 iki 2021 metų JAV „išmaniojo miesto“ iniciatyvos ir naujos taisyklės padės išmaniojo atliekų tvarkymo segmentui plėstis pasiekiant vidutinį metinį 16,9 % augimo tempą.

Pavyzdžiui, įmonė ENVAC žengė dar vieną žingsnį kuriant automatizuotą atliekų surinkimo sistemą. Ši Švedijos bendrovė turi požeminę atliekų surinkimo sistemą, kuri surenka šiukšles vakuuminiais vamzdžiais tiek išorėje, tiek patalpose. Požeminiuose rezervuaruose yra jutikliai, kurie praneša apie atliekų surinkimą, kai konteineris yra užpildytas ir paruoštas išvežti. Atliekos iš gyvenamųjų rajonų išvežamos sunkvežimiu ir transportuojamos į atliekų perdirbimo įmonę.

Kaip įdiegti išmanųjį atliekų tvarkymą?

Atliekų surinkimas yra svarbiausias procesas atliekų tvarkymo sistemoje. Maršruto optimizavimas gali tapti pačiu svarbiausiu momentu, leidžiančiu sumažinti išlaidas kietųjų atliekų tvarkymo operacijoms. Eksploatavimo sąnaudos, pavyzdžiui, darbo jėga, kuras ir įranga, gali mažėti, nes didėja efektyvumas. Darbo laikas taip pat gali trumpėti, o transporto priemonių rida – nedidėti. IoT sprendimai leidžia miestams funkcionuoti išmaniau. 

Dirbdami su mumis kuriant jutiklių projektą, būsite vienu žingsniu arčiau jums reikalingos išmaniosios atliekų tvarkymo sistemos. Mes turime patirties, todėl galime jums padėti sukurti tikrai pažangų produktą. Dalis įgyvendinimo priklausys nuo jūsų įmonės išteklių, tačiau mes glaudžiai bendradarbiausime, kad užtikrintume sklandų jūsų projekto veikimą.

Pereiti į konteinerio užsakymo puslapį?