25€
Pirmojo užsakymo nuolaida
Geriausias statybinių atliekų išvežimo sprendimas yra jūsų telefone
+370 6069 7198
Kodėl šiferis ir asbestas yra pavojingos atliekos?
Kodėl asbestas, šiferis ir skalūnas nebenaudojami statyboje? Kokią žalą gali sukelti darbas su asbesto medžiagomis. Kaip tinkamai dirbti su šiomis medžiagomis ir jas utilizuoti?
31.10.2022

1. Kas yra asbestas?

Asbestas yra bendras silikatų klasės pluoštinių mineralų grupių pavadinimas. Jis turi unikalių savybių: didelio stiprumo ir elastingumo, atsparumo karščiui, šilumos izoliacijos ir atsparumo cheminei žalai. Asbestas išgaunamas kasyklose ir naudojamas chemijos pramonėje, taip pat mašinų ir namų ūkių statyboje. Ši medžiaga pripažinta neteisėta naudoti kai kuriose pažangiose šalyse, nuo 1986 metų uždrausta Europos Sąjungoje, Latvijoje įstatymai dėl jos uždraudimo įsigaliojo tik 2001 metais.

Iki šiol žmonės nesigilino į detales, iš ko sudarytas šiferis, ir ar jis turi kokių nors kenksmingų savybių. Anksčiau buvo žinoma tik tai, kad pagrindinę cheminę žalą kelia skalūnas. Bet tai nevisiškai teisingas argumentas. Ivars Vanadziņš – Darbo ir aplinkos apsaugos instituto direktorius – pasakoja, kad kenksmingas yra ne pats šiferis, o jame esanti pavojinga medžiaga – asbestas.

Asbestas dažniausiai sutinkamas šiferio gamyboje, tačiau šiandien galima rasti šiferio, neturinčio asbesto ir laikomo visiškai saugiu žmonių sveikatai.

2. Ar asbestas tikrai kenksmingas?

Plačiai paplitusi nuomonė, kad asbestas sukelia piktybinių darinių atsiradimą. Kaip paaiškėjo, tokia nuomonė turi mokslinį pagrindą: jei asbestas patenka į žmogaus plaučius ir pažeidžia plaučių audinį, tai sukelia anomalių ląstelių atsiradimą. Todėl padidėja plaučių navikų ir kvėpavimo takų ligų riziką.

Ilgiau esant tokioje aplinkoje, asbesto pluoštai taip pat gali sukelti įvairias kvėpavimo, plaučių ir kvėpavimo takų patologijas. Todėl ši medžiaga buvo pripažinta pavojinga ir darbui su ja visose Europos Sąjungos šalyse siūlomi specialūs ir griežti reikalavimai.

3. Kodėl tai pavojingos atliekos?

Asbesto turinčios medžiagos nedeginamos ir nelaidojamos, nes padegus, kenksmingos asbesto skaidulos gali patekti į orą dūmų forma. Įkvėpus, šie pluoštai taip pat kenkia sveikatai, kaip ir dirbant su šia medžiaga.

Aplinkos apsaugos ministerijos atstovybė teigia, kad asbesto naudojimas yra visiškai uždraustas naudoti Europos Sąjungoje. Asbesto skalūnas tarptautiniame klasifikatoriuje nurodomas kaip pavojingos atliekos.

Be to, asbesto medžiagų turėtojas arba gamintojas privalo pasirūpinti saugiu pavojingų medžiagų transportavimu. Pavojingos atliekos arba gamybos atliekos, pavyzdžiui, dulkės ar mineraliniai pluoštai, turi būti transportuojamos į specialiai tam įrengtas tokių atliekų surinkimo vietas. Be to, tokių medžiagų turėtojas ar gamintojas turi teisę sudaryti susitarimą dėl pavojingų atliekų išvežimo arba padengti transportavimo išlaidas.

4. Kaip tinkamai dirbti su asbestu

Dirbant su asbestu, svarbu suprasti, kad ši medžiaga gali pakenkti žmogui ir aplinkai. Atlikdami bet kokius statybos darbus, kuriuose yra daug asbesto dulkių, sąmoningai turite apriboti erdvę ar sritį, kurioje atliekami šie darbai. Jei ardote medžiagas, stenkitės jų neliesti, nesukti ir jokiu būdu nedeformuoti asbesto.

Jei įmanoma, stenkitės jo netraiškyti ir nelaužyti, ardydami šias medžiagas nenaudokite elektrinių įrankių.

Kad nesukeltumėte pavojaus sau, naudokite visas būtinas asmenines apsaugos priemones:

  • dulkių kaukę su РЗ filtru;
  • darbo drabužius ir avalynę;
  • pirštines.

Baigę darbą, susiurbkite asbesto turinčias dulkes specialiu dulkių siurbliu. Kitos atliekos turi būti supakuotos ir perduotos specialiosioms tarnyboms arba išvežamos savarankiškai, kaip pavojingos atliekos.

Užsakykite asbesto šalinimą svetainėje https://zolt.lt/order/ arba to paties pavadinimo programėlėje.

Pereiti į konteinerio užsakymo puslapį?