25€
Pirmojo užsakymo nuolaida
Geriausias statybinių atliekų išvežimo sprendimas yra jūsų telefone
+370 6069 7198
Elektros įrangos pavojus ir jo šalinimo taisyklių ypatybės
Kodėl elektroninė ir elektros įranga priskiriama pavojingų atliekų kategorijai? Kokius komponentus būtina šalinti, o kokius ne? Kaip tinkamai tvarkyti elektros ir elektronikos įrangos atliekas?
21.11.2022

Pasenusi ir tolimesniam naudojimui nebetinkama elektronika yra pavojinga buitinių atliekų rūšis

Buitinės elektros ir elektronikos įrangos atliekos – tai elektros ir elektroninės įrangos sudedamosios dalys, įskaitant blokus, komponentus, dalis ir visas eksploatacines medžiagas. Jos tampa buitinėmis elektros ir elektronikos įrangos atliekomis, kai nebetinka tolesniam naudojimui buityje.

Buitinės elektros ir elektronikos įrangos atliekos susidaro naudojant prietaisus namų ūkyje ar kitur. Savo savybėmis ir kiekiu jos prilygsta elektros prietaisų atliekoms, todėl kelia pavojų žmonijai ir aplinkai.

Kodėl jas reikėtų perdirbti?

Šaldytuvuose ir šaldikliuose naudojamas aušinimo skystis – freonas. Tai aplinkai ir žmonėms kenksminga medžiaga. Jei šis pavojingas skystis patenka į orą, jis pradeda ardyti ozono sluoksnį, kuris saugo planetą nuo ultravioletinės Saulės spinduliuotės. Dėl šio veiksnio 1985 metų kovą buvo priimta Vienos konvencija dėl ozono sluoksnio apsaugos.

Šiuo metu ozono sluoksnį vis dar neigiamai veikia kenksminga elektroninė įranga ir jos sudedamosios dalys. Todėl buvo priimtas sprendimas, kad visi nebenaudojami elektroniniai ir elektriniai prietaisai turi būti išimti iš vartojimo ir sunaikinti laikantis visų priimtos apsaugos konvencijos taisyklių.

Elektros prietaisai ir įranga priskiriami kenksmingų prekių grupei. Elektros prekėms priskiriami maži ir dideli namų apyvokos daiktai, informacijos ir telekomunikacijos technologijos, taip pat telekomunikacijų įranga, apšvietimo ir vartojimo prekės. Pavyzdžiai: radijo imtuvai, televizoriai ir „Wi-Fi“ sistemos.

Perdirbamos bet kokios rūšies elektros prekės ir elektros įranga, nes jas sudaro pavojingų medžiagų ir komponentų kompleksas. Šį kompleksą paprastai sudaro keli sujungti elementai:

  • įvairios plokštės;
  • ugniai atsparus plastikas;
  • kabeliai;
  • laidai;
  • gyvsidabrio relės.

Atskirai perdirbimo kategorijai priskiriama ekranų įranga: kineskopų lempos, skystųjų kristalų ekranai, baterijos ir akumuliatoriai, kondensatoriai, apšvietimo sistemos ir kt.

Prie aplinkai nekenksmingų medžiagų, kurių nereikia perdirbti, priskiriami sunkieji metalai (švinas, kadmis, chromas, gyvsidabris) ir halogenai (chlorfluorangliavandeniliai, polivinilchloridai ir jų dariniai).

Kaip teisingai juos utilizuoti?

Elektros ir elektroninės įrangos atliekos šalinamos išvežant prietaisus ir jų komponentus į artimiausią surinkimo punktą. Jei įsigyjate naują įrangą, pagal Atliekų tvarkymo įstatymą elektros ar elektronine energija maitinamos įrangos gamintojas privalo nemokamai organizuoti buitinių elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimą į tam skirtus surinkimo punktus.

Naujos įrangos tiekėjas užtikrina buitinių elektros ar elektroninės įrangos atliekų surinkimą be prievolės už tai mokėti, jei išvežama įranga yra panašios struktūros ir atlieka tas pačias funkcijas, kaip ir tiekiama įranga.

Tinklapyje https://zolt.lv/order/ galite pateikti prašymą nemokamai išvežti elektros įrangą ir jos komponentus.

Pereiti į konteinerio užsakymo puslapį?